همانطور که در جلسه سوم آموزش مقدماتی گفته شد، تحلیل تکنیکی مطالعه رفتار بازار بر اساس رفتار قیمت در گذشته است برای پیش بینی تغییرات در آینده است.


تحلیل گران تکنیکی عقیده دارند از روی حرکات، جابجایی و تغییرات قیمت در گذشته می توان به بررسی و پیش بینی رفتار قیمت در آینده پی برد. به عنوان مثال اگر در تغییرات قیمتی گذشته با رسیدن قیمت به یک مقدار مشخص رفتار عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان به عنوان بازیگران بازار تغییر کرده باشد این احتمال وجود دارد که دوباره شاهد این تغییر رفتار باشیم.


بر فرض اگر قیمت هر بشکه نفت در مرز صد دلار به هر دلیلی از حالت افزایشی و صعودی، روند نزولی و کاهشی در پیش بگیرد این احتمال باز هم وجود دارد که با رسیدن دوباره قیمت به مرز 100 دلار شاهد تغییر جهت و روند حرکتی قیمت باشیم در چنین حالتی تحلیل گران تکنیکی یا نموداری عقیده دارند این تغییر روند به هر دلیلی که بوده برایشان مهم نیست بلکه ایشان می توانند با آگاه بودن نسبت به تغییرات قیمتی گذشته و بررسی بازار در گذشته جهت و حرکت آینده را بشناسند.
مهم ترین ابزار تحلیل گران تکنیکی نمودارها و نماگرهای آنها است. تحلیلگران تکنیکی سه عقیده پایهدارند:
الف) همه چیز در قیمت، لحاظ شده است.
هر آنچه که به لحاظ بنیادی بر عرضه و تقاضا اثر گذار باشد، در داخل قیمت دیده می شود . تحلیلگران تکنیکی عقیده دارند هر عامل خارجی که در بازار اثر گذار باشد اثرات خود را بر قیمت می گذارد در نتیجه با بررسی قیمت می توان به بررسی تمام جریانات بازار پی برد و حرکات آینده قیمت را پیش بینی نمود. برای تحلیلگران تکنیکی اخبار اقتصادی، ی، بحران ها و گزارش ها اهمیتی ندارد.
ب) قیمت بر اساس روند حرکت می کند.
وقتی صحبت از این می شود که قیمت ها بر اساس روندها حرکت می کنند یعنی حرکات قیمت تصادفی و ناگهانی نیست، این امکان وجود ندارد که قیمت در لحظه ای در یک جایگاه خاص و در لحظه ای دیگر در نقطه ای بسیار متفاوت باشد. تغییرات قیمتی اغلب به شکل دامنه دار و پیوسته است. تغییرات قیمت تحت تاثیر تغییرات در عرضه و تقاضا اتفاق می افتد. از این رو هرچه میزان عرضه و تقاضا در بازار بیشتر باشد امکان تغییرات ناگهانی قیمت کمتر است.

ادامه مطلب


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود آهنگ گروه فیلمسازی قدس elisa پرتو دل "عقل سَرزده" (بسیج مسجد الجواد ع) گروه بازاریابی آرامش خیال Marketing Group Serenity Of Mind Rainbow بیمه درمان پلاگین های کاربردی وردپرس